Ajánlás 2024/3

Ha a nők mindvégig szerepelnek az evangéliumban, és az egyháztörténetben is jelentős nőalakokat ismerhetünk; ha egyházaink, közösségeink tagjai túlnyomórészt nőkből állnak; Ferenc pápa pedig kifejezetten sokat tett azért, hogy a nők szervesebben vehessenek részt döntési folyamatokban, mint valaha, miért ilyen nehéz mégis beszélni, írni mai magyar kontextusban a „nőkérdésről” az egyházban?

Nem állítom, hogy ebben a lapszámban választ kapunk erre a kérdésre, de itt közölt írásaink mentén biztosan elindulhatunk egy olyan közös gondolkodás irányába, amelyik barátságos párbeszédre hív, és nem leuralni akar.

Varga Gyöngyi írása Súlypont rovatunkban három bibliai nőalak, Naomi, Opra és Ruth történetén keresztül azt mutatja be, milyen is lehetne egy női hangú teológia, hogy miért Ruth könyve „az Ószövetség egyik legérzékenyebb vallomása arról, mit jelent igazán kapcsolódni: teljes lényünkkel a másik ember felé fordulni, együttérzéssel, hitelesen dönteni és tenni azt, amit az élet adta helyzet megkíván”.

Ebben a lapszámban találkozhatnak először olvasóink a Mérleg rovattal, amely a Mérleg folyóirattal létrejött együttműködésünkből született: a Mérleg.org felületén online formában megjelent, témába vágó alapos és értékes tanulmányaik mostantól rendszeresen megjelenhetnek majd az Egyházfórum hasábjain is. Első alkalommal a neves német teológus, Karlheinz Ruhstorfer német katolikus teológus írását közöljük arról, vajon részt vehetnek-e a nők az egyház önmegvalósításában.

Csizmadia Zoltán ezúttal arról értekezik, hogy megfigyelhető-e paradigmaváltás a katolikus egyház szexualitásértelmezésében; Nagy Szabolcs az amerikai keresztény nacionalizmus férfiképéről ír; Pongrácz Mária, az Egyházfórum korábbi főszerkesztője pedig dr. Széll Kálmán orvosetikust kérdezte a lombikeljárás egyházi megítéléséről a szerző egy korábbi tanulmánya apropóján. Cserháti Sándor azt latolgatja, hogy miért vallhatjuk magunkat ennyiféleképpen, ezerféle beállítottsággal mégis mindannyian kereszténynek.

Lapszámunk leginkább exkluzív tartalma pedig a Kamarás István szociológussal, szerkesztőbizottságunk korábbi tagjával készített interjúnk abból az alkalomból, hogy idén szeptember 28-án ő vehette át az Egyházfórum Fidentia pro Ecclesia (Bátorság az egyházért) emlékplakettjét „az egyházak jobb megértése és a katolikus egyház zsinati megújulása érdekében évtizedeken át végzett kutatásaiért”.

Laborczi Dóra